STUDIUM PRZYPADKU Jak leczyć zęby W 9 Dni? - Stomatologiczny

Stomatologia zachowawcza Chorzów

Cele profilaktyki

Profilaktyka stanowi istotną część wielu dziedzin medycyny, ponieważ zajmuje się zapobieganiem wielu chorób oraz ich wczesnym wykryciem i wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Profilaktyka jest stosowana także w stomatologii, a jej głów

STUDIUM PRZYPADKU Jak leczyć zęby W 9 Dni? - Stomatologiczny Stomatologia zachowawcza Chorzów
nym celem jest zapobieganie powstawaniu próchnicy zębów oraz wad zgryzu. Gabinet stomatologiczny oferuje różne zabiegi, które mogą pomóc w profilaktyce próchnicy zębów. Jednym z zabiegów pomagających w zapobieganiu próchnicy zębów jest wykonanie profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym. Istotne są także regularne wizyty kontrolne u dentysty, co pozwala na szybsze wykrycie zainfekowanego przez próchnicę zęba. Dentysta może oferować także przeprowadzenie specjalnego instruktażu dotyczącego właściwego dbania o higienę jamy ustnej. Powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć sprawdza się także w stomatologii, jednak nie zawsze możliwe jest całkowite zapobiegnięcie powstawaniu próchnicy zębów. Zapobieganie chorobom nie jest jednym zadaniem profilaktyki, dlatego że profilaktyka zajmuje się także wczesnym wykrywaniem zmian chorobowych.


Zabieg ekstrakcji zęba

Ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usunięcie, jest jednym z zabiegów wykonywanych przez dentystę. Ekstrakcja zęba z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jednak jej przeprowadzanie bywa konieczne. Usuwanie zęba należy do zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej. Usunięcie zęba najczęściej następuje wtedy, gdy zęba nie można wyleczyć innymi metodami, z których korzysta stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ekstrakcję zęba przeprowadza się także w sytuacji, gdy rosnące ósemki nie mają zbyt wiele miejsca w jamie ustnej i mogłyby zniweczyć przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Dentysta przeprowadzający zabieg usunięcia zęba podaje pacjentowi znieczulenie, a sam zabieg jest przeprowadzany w całkowicie sterylnych warunkach. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniej techniki oraz narzędzi. Usunięcie zęba następuje głównie w sytuacji, gdy ten nie może być wyleczony, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty w celu uniknięcia takiej sytuacji.


Czym zajmuje się ortodoncja

Ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, której głównym przedmiotem zainteresowania jest leczenie wad zgryzu. Ortodoncja jest drugą ze specjalizacji stomatologicznych, których ukończenie jest wzajemnie uznawane przez kraje Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który zajmuję się leczeniem wad zgryzu poprzez używanie odpowiednich aparatów stomatologicznych, jest nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne ma głównie cel zdrowotny, przywracając właściwe funkcjonowanie zgryzu, jednak cel estetyczny leczenia także jest istotny dla wielu pacjentów. Leczenie ortodontyczne, polegające na noszeniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego na zęby, może być przeprowadzone w każdym wieku. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w przeprowadzaniu leczenia typowo ortodontycznego, dlatego często można znaleźć gabinety ortodontyczne. Ortodoncja poza samym leczeniem zajmuje się także profilaktyką wszelkich wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci. Leczenie ortodontyczne mające na celu przywrócenie właściwego zgryzu jest procesem długotrwałym.


Jak powstanie próchnica zębów

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u dentysty jest próchnica zębów. Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków powstałych na skutek próchnicy. Jednym ze sposobów chronienia się przed próchnicą jest wiedza, w jaki sposób ona powstaje i jakie niezbędne czynniki muszą wystąpić, żeby próchnica mogła się rozwinąć. Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną, która atakuje tkanki twarde zęba i objawia się demineralizacją substancji nieorganicznych. Żeby próchnica zębów mogła wystąpić, konieczne są cztery czynniki, takie jak bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny, żeby próchnica zębów mogła wystąpić. W zależności od stadium rozwoju próchnicy dentysta stosuje odpowiednią metodę leczenia. Podatność zębów na próchnicę może być różna u niektórych osób, dlatego też tak ważne jest chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Próchnica zębów jest najłatwiejsza do wyleczenia we wczesnym stadium, ponieważ wystarczy wtedy oczyścić ząb i wypełnić ubytki specjalnym materiałem. Bardziej zaawansowaną formą leczenia próchnicy jest leczenie kanałowe zęba.